LGBTQ Support List

Graphic by Fallon Goldberg

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






October 11th is International Coming Out Day and will be celebrated on college campuses and at other events around the globe. This year the Office of Lesbian, Gay, Bisexual, Trans*, and Queer Resources, the Gender & Sexuality Alliance (GSA) and the Bucknellian will be publishing the 13th annual list of Bucknell students and 19th annual list of Bucknell administrators, faculty, and staff who are willing to be identified as supporters of an individual’s right to be themself.

I also acknowledge the importance to publicly state my support of the LGBTQ community to ensure that those who are not yet out know there are folks on campus who will support and accept them. By submitting my name below, I pledge to work to challenge myself and those around me to actively create a living and learning environment that is supportive and affirming of LGBTQ+ identities, cultures and experiences.This may include working with and advocating for the needs of these members of the community and interpersonal changes such as offering and asking pronouns.

Graduate Students

Emma Downey

Terry Howson

Jon Hunsberger

Safiyyah Jihad Levine

Cheyenne Moore

Phuong Nguyen

Laura Nicolle

Mauricio Valdés Baeza

Class of 2020

Joelle Andres-Beck

Ariel Antoine

Charlotte Artesani

Adele Belgrad

Bridget Beljan

Jen Borowka

Faith Breen

Korliss Britt

Chloe Burgess

Sara Butler

India Carpenter

Marie Catanese

Clare Cheng

Hye Won Cho

Indigo Clingerman

Elise Covert

John Davidian

Emma Dolen

Eden Elam

Raeanne Geffert

Mike Gerber

Fallon Goldberg

Eli Goldfeder

Quentin Griffon

Alisa Hardy

Olivia Harris

Erin Hausmann

Chandler Houldin

James Jennings

Rachel Johnson

Anna Karnes

Xinyi Li

Olivia Loome

Brishti Mandal

Soni Madnani

Cheyenne McKinley

Okkar Min

Esmely Munoz

Kathryn Nicolai

Effiem Obasi

Nicole O’Connor

Briannally Ortiz

Miyah Powe

Emily Pursel

Gray Reid

Dylan “Wiki” Rogers

Sam Rosenblatt

Jessica Schlicht

Amy Schlussler

Esha Sharma

Benjamin Siciliano

Emma Smith

Tylan Smith

Alex Spann

Logan Springer

Sophie Springer

Uchechukwu Unigwe

Levi Wolf

Janey Woo

Mackenna Woods

Xuan Zou

Class of 2021

Patience Agasaro

Madeleine Atwood

Sarah Baldwin

Ariel Booker

Kaitlin Bonacci

Alexis Catsoulis

Maxwell Code

Eliyah Cofield

Mary Collier

Mateo Conde

Rikley Costa Paixao

Khanique Cowans

Libby Darrell

Ciara Davis

Klaudia DeFrank

Gari Eberly

Charlie Espy

Nathan Feyrer

Nate Freed

Joshua Gesselberty

Gryff Griffin

Kip Hallagan

Jeffrey Heim

Talia Housman

Grace Ingebretsen

Jackson Ingram

Hollis Jacoby

Suphanat Juengprasertsak

Jessica Kaplan

Rachel Keselman

Gabby Kessel

Alex Kinsman

Yuki Komura

Helen Lauterbach

Laura Le

Spandan Marasini

Mary Marshall

Carly Masonheimer

Kiera Mastropietro

Rashid Mills

Evelin Morales

Sheila Mwangi

Anjali Patel

Stephanie Person

Aung Pyae Phyo

Carolina Reyes

Karen Santizo

Lillian Shaner

Delia Sipe

Kristin Smith

Shane Staret

Craig Terry Jr.

Taylor Wolfgang

Christina Yu

Class of 2022

Chanzé Ahsan

Asteri Aliaj

Akil Atkins

Alexander Boyer

Maya Brown

Carolyn Campbell

Lauren Canna

Melissa Capano

Matt Cimino

Ruby Cordova

Sydney Dickinson

Jacob Feuerstein

Mackenzie Flynn

Jailyn Forde

Kareen George

Paris Grigsby

Rid Hagos

Emma James

Cheyenne Katz

Elizabeth Lagerback

Sage Lamade

Ngoc Le

Georgia Lewis

Maddy Mallory

Jeniah Martin

Rachel Martin

Bree McCullough

Rachel Milio

Holly Miranda

Nydea Ortega

Katherine Pan

Griffin Perrault

Khanh Pham

Michelle Pham

Minh Anh Phan

Natalie Ring

Hallie Robin

Tatiana Roman

Justin Schaumberger

Alexandra Schneider

Emily Scholfield

Lily Shorney

Otis Skitch

Brandt Sliver

Meghan Taner

Julia Tokish

Magui Torres

Raven Truxson

Brandon Vessels

Sam Warren

Douglas Wright

Class of 2023

Jessica Atwood

Nahom Ayele

Mia Bohi-Green

Yathaswee Chhetry

Allure Cooper

Azhani Duncan-Reese

Kayla Gaughan

Allison Gerhard

Alexander Greenawald

Sophie Guichardan

Jerra Holdip

Hannah Holmes

Kira Jessup

Maddie Kear

Georgia Lambrakis

Isabelle 

Levesque-Du Bose

Zachary Mahaney

Shelby May

Isaiah Mays

Jennifer McIntosh

Christian Melgar

Bryan Nelson

Kate Normandin

John Peña

Sydney Polinchock

Jimmy Pronchick

Sarah Rodriguez

Ricky Rodriguez

Elle Satterthwaite

Miranda Shearer

Cameron Small

Leila Sor

Fatima Sow

Sophia Spears

Lauren Sullivan

Sami Wright

Faculty and Staff:

Accounting and Financial Management
Frank Schreiner, associate professor of finance

Admissions
Brett Basom, Associate Director for International Recruitment
Phoenix Dressler, Information Systems Specialist
Chrissy Findlay, Associate Dean
Becca Haupt, Senior Assistant Director
Danielle Kiesinger, Asst. Director and Information Systems Coordinator for Admissions
Kelly Kurtz, Specialist for On Campus Daily Visitation programs
Ryan Lecky, Off-Campus Recruitment Coordinator
Kevin Mathes, Dean of Admissions
Caro Mercado, Associate Dean/Director of Partnerships
Lauren Rambo, Senior Assistant Director of Admissions
Joshua Wilkinson, Associate Director of Admissions for Communications

Advancement & Info Ser/Gift Process
Gretchen Croteau, Assistant Director
Lorie Hernesh, Marketing, Research & Strategy Assistant

Africana Studies
Jaye Austin Williams, Asst. Professor

Alumni Relations
Brianne Croteau, Assistant Director, University Advancement Events
Patti Flannery, Associate Director, Alumni Relations
Todd Leister, Assistant Director for Off-Campus Programming
Kim Thompson, Associate Director, DEI and Operations
Kaitlin Wagner, Assistant Director
Chris Watters, Snr. Associate Director, Alumni Relations

Annual Fund
Kelly Kreisher, Assistant Director, Annual Fund Individual Giving

Art & Art History
Tulu Bayar, Professor of Art
Melissa Kilgus, Academic Assistant

Athletics & Recreation
Richard Alexander, Associate Head Track and Field Coach
Anna Allison, Head Coach
Jeremy Cook, Head Field Hockey Coach
Kelly Cook, Head Women’s Soccer Coach
Joey Lye, Head Softball Coach
Candace McCoy, Women’s Equipment Room Manager
Bruce Myers, Head Men’s Tennis Coach
Tim Pavlechko, Deputy Athletics Director
Remington Steele, Head Women’s Lacrosse Coach
Dan Wolleben, Men’s Crew Head Coach

Biology
Morgan Benowitz-Fredericks, Associate Professor
Cecilia Bove, Visiting Assistant Professor
Elizabeth Capaldi, High Priestess
Moria Chambers, Assistant Professor of Biology
Ken Field, Associate Chair
Julie Gates, Associate Professor
Mark Haussmann, Professor
Matthew Heintzelman, Associate Professor
Steve Jordan, Professor
Sarah Lower, Assistant Professor
Chris Martine, Burpee Professor
Matt McTammany, Associate professor
Leocadia Paliulis, Professor
Greg Pask, Professor
Marie Pizzorno, Assoc. Prof.
DeeAnn Reeder, Professor
C. Tristan Stayton, Assistant Professor
Rebekah Stevenson, Biology Lab Instructor
Emily Stowe, Associate professor of Biology
Mizuki Takahashi, Associate Professor
Kate Toner, Lab Director

Biomedical Engineering
Eric Kennedy, Associate Professor
Kim Schon, Academic Assistant

Bucknell Dining
Jeff Van Sant, Asst Dir. of Board Operations

Bucknell Student Health
Melissa Allen, RN Student Educator
Crystal Bucher, front office staff
Lisa Malick, CMA
Mandy Olley, Insurance Liaison
Catherine O’Neil, MEdical Director Student Health
Robin Schaech, Patient Access Representative
Tonya Walter, LPN
Tanya Williams, University Dietitian

Bucknell University Press
Pamelia Dailey, Managing Editor

Campus Activities & Programs
Amy Beward, Office Coordinator
Kari Conrad, Associate Dean of Students
Sarah Morris, Assistant Director of Outdoor Education & Leadership
Wendy O’Hara, Office Assistant
Brent Papson, Director of Campus Activities and Student Media
Sabrina Shankar, Assistant Director of Campus Activities
Nate Smith, Director, Outdoor Education & Leadership

Center for Career Advancement
Sarah Bell, Senior Associate Director
Julee Bertsch, Career Coach
Emily Dietrich, Assistant Director, Industry Spotlights
Pam Keiser, Executive Director, Career Services
Kathe Kennedy, Finance Industry Career Coach
Alison Ordonez, Associate Director
Rachel Redmond, Assistant Director, Externships
Marilyn Shull, Sr. Asst. Director
Megan Wolleben, Senior Asst Director

Center for Sustainability & Environment
Adrienne Goudy, Office Assistant

Chaplains & Religious Life
Kurt Nelson, Director of Religious & Spiritual Life

Chemical Engineering
Margot Vigeant, Professor

Chemistry
Raeanne Geffert, Student Athlete
Linda Godfrey, Academic Assistant
Patrick Martino, Lab Director
Molly McGuire, Assoc. Professor of Chemistry
Erica Merriett, Chemistry Lab Director

Civic Engagement
Kyle Bray, Assistant Director of Service-Learning
Lynn Pierson, Assistant Director
Jen Schneidman Partica, Farm & Garden Coordinator
Sarah Wochele, Education & Outreach Coordinator (AmeriCorps member)

Civil and Environmental Engineering
Stephen Buonopane, Associate Professor
Kevin Gilmore, Assoc. Prof.
Deborah Sills, Assistant Professor

Classics and Mediterranean Studies
Kris Trego, Assoc. Prof.

College of Arts & Sciences, Deans’ Office
Lynn Breyfogle, Associate Dean/Professor of Mathematics
Kim Councill, Associate Dean of Faculty – Arts & Humanities
Lisa Hemrick, Office Coordinator

College of Engineering, Deans’ Office
Liz Clark, Student & Faculty Services
Amy Downs, Executive Assistant

Freeman College of Management, Dean’s Office
Mihai Banciu, Associate Dean of Faculty
Amy Levan, Executive Assistant
Bethany Slear, Graduate Intern of Experiential Programs

Communications
Adrienne Beaver, Associate Director, Design
Donna Glass, Graphic Designer
Debbie Hirsch, Graphic Designer
Matt Hughes, Associate Director for Editorial Content Strategy
Sherri Kimmel, Editor, Bucknell Magazine
Leah Mallett, Associate Director of Digital & Social Media
Ellen Robinson, Web Support Specialist
Lisa Scott, Sr. Director of Creative Services
Tristan Scott, Web Support Assistant
Stephanie Zettlemoyer, Web Support Specialist

Comparative Humanities Program
John Hunter, Professor

Computer Science
Xiannong Meng, Professor of Computer Science
April Ritter, Academic Assistant

Counseling & Student Development
Lee Bard II, Staff Counselor, LGBTQ+ Specialist
Kelly Kettlewell, Director
Cherl Kling, Counselor/AOD Specialist
Marina Shafran, Associate Director
Kelly Shaw, Staff Psychologist

Dean of Students, Diversity and Inclusion
Denlle Brown, Associate Dean of Students for Diversity and Inclusion
Miriah Royal, Office Coordinator

Dean of Students, Office of
Amy Badal, Dean of Students
Kate Grimes, Title IX Coordinator
Becca Geiger, Interpersonal Violence Prevention Coordinator
Lewis Marrara, Asst. Dean of Students

Development
Mark Elliott, Senior Development Advisor
Sarah Kline, Associate Director, Prospect Management and Analysis

Donor & Volunteer Recognition
Amber Fetterolf, Stewardship and Donor Relations Manager

East Asian Studies
Erik Lofgren, Associate Professor
Yunjing Xu, Assistant Professor

Economics
Nina Banks, Associate Professor of Economics
Rachel Landsman, Assistant Professor

Education
Tara Baglivo, Miss
Abe Feuerstein, Professor
Amy Golightly, Associate Professor
Sue Ellen Henry, Professor
Sarah MacKenzie-Dawson, Associate Professor

Electrical & Computer Engineering
Joe Hass, Visiting Assistant Professor
David Kelley, Associate Professor
Melanie Scurto, Academic Assistant

English
Jeremy Chow, Assistant Professor
Dr. Chase Gregory, Assistant Professor
Kat Lecky, Assistant Professor
Denise Lewis, Academic Assistant
Elena Machado, Professor
Maggie Millner, Stadler Fellow in Poetry
Joseph Scapellato, Assistant Professor
Virginia Zimmerman, Professor

Environmental Studies
Jessica Pouchet, Assistant Professor

Events Management Office
Aleece Butler, Assistant Director, Events Management
Candice McGaw, Assistant Director
Maredith Spangler, ​Scheduling and Events Coordinator

Facilities
Brian Fritz, Associate Director
Morgan Moses, Mrs.
Michelle Moyer, Groundskeeper
Donald Rager   Jr, Control Tech
Megan Scherer, Director of Business Operations
Mary Schramm, Operations area Mananger Center Campuss
Chris Small, Associate Director of Operations
John Testa, Grounds Manager

Financial Aid
Andrea Leithner Stauffer, Director of Financial Aid
Erin Wolfe, Associate Director

Geography
Duane Griffin, Assoc. Prof.
Paul Susman, Professor

Global & Off-campus Education
Julie Rowe, Operations Manager
Marguerite Santorine, Global Education Advisor

History
Liz Loss, Academic Assistant
Jennifer Thomson, Assistant Professor
Martha Verbrugge, Professor Emerita

Human Resources
Cindy Bilger, Director of HRIS & Benefits
Kelly Dinan, Recruitment Consultant
Nancy Foster, Executive Assistant

Institutional Research & Planning
Laura Winger, Reports Coordinator/Analyst

International Student Services
Bibiana Hernandez-Bello, Assistant Director, ISS

Languages, Cultures, & Linguistics
Shiloh Drake, Visiting Assistant Professor in Linguistics
Pamela Glass, Academic Assistant
Renee Gosson, Associate Professor
Peter Keitel, Professor of German Studies
Jim Lavine, Professor of Linguistics

LGBTQ Resources
Bill McCoy, Director

Library & Information Technology
Toni Baylets-Holsinger, L&IT Procurement and Asset Analyst
Param Bedi, Vice President
Wes Bernstein, Digital Pedagogy & Scholarship specialist
Abby Brown, Project Manager
Mary Ann Burkland, Asst. Director for Technology Support
Jeffrey Campbell, Event Technology Support Specialist
George Casper, Sr. Tech Support Specialist
Eir Danielson, Assistant University Archivist + Records Management Coordinator
Galen Dunkleberger, Associate Director, Software Engineering & Architecture
Stephanie Farnsworth, Assistant Director, Network&Telephony
Ken Flerlage, Assistant Director, Data Analytics
Nancy Frazier, Instructional Services librarian
Katherine Furlong, Executive Director, Research Services & Digital Scholarship
Janine Glathar, GIS Specialist
Jesse Greenawalt, Event Technology Support Specialist
Morgan Greenly, Library Services Desk Assistant
Jill Hallam-Miller, Director, Research Services and Information Literacy
Jennifer Harper, Associate Director, Enterprise Technologies Systems
Leslie Harris, Digital Pedagogy Specialist
Dan Heuer, Head of Discovery & Access Services
Bud Hiller, Technology Desk Manager
Benjamin Hoover, Library Services Specialist
Tracy Hower, Executive Assistant to the VP for Library & IT
Wade Hutchison, Systems Engineer
Diane Jakacki, Digital Scholarship Coordinator
Agnes Jasinska, Data Services Specialist
Brandon Karcher, Digital Pedagogy & Scholarship Specialist
Doug LeBlanc, Data Analytics Engineer
Daniel Mancusi, Software Engineer
Jon Marriott, Network Engineer
Pam Mitchell, Admin Asst
Stephen O’Hara, Director of Technology Services
Isabella O’Neill, Head, Special Collections & University Archivist
Carrie Pirmann, Social Sciences Librarian
Cindy Ray, Ass’t Dir., Classroom Technology Support
Melissa Rycroft, Manager, Technology Training
Jason Snyder, Librarian/Manager of Communications and Outreach
Peggy Straub, Telecommunications Systems Administrator
James Van Fleet, Research Services Librarian
Lisa Veloz, Director of Project & Initiative Management
Kevin Willey, Executive Director of Enterprise Technologies

Living, Learning & Leadership
Natalie Brewster, Director of Fraternity and Sorority Affairs
Traci Eschbach, Community Director
Jane Grassadonia, Associate Dean for Living, Learning & Leadership
Robert Leibel, Community Director
Jillian Padilla, Community Director of RTK & Gateways Halls

Management & Organizations
Ed Ng, Professor

Markets, Innovation & Design
Eric Santanen, Assoc Professor

Mathematics
Emily Dryden, Professor
Abby Flynt, Associate Professor
Sharon Garthwaite, Assoc. Prof.
Peter McNamara, Professor

Mechanical Engineering
Craig Beal, Assistant Professor
Keith Buffinton, Professor
Wendelin Wright, Professor

Multicultural Student Services
Rosalie Rodriguez, Director of Multicultural Student Services
Lizandra Suarez Perez Program Assistant

Music
Bethany Collier, Associate Professor
Qing Jiang, Dr.
William Kenny, Professor of Music
Barry Long, Associate Professor and Chair
Ryan Malone, Assistant Professor
Emily Martin, Assistant Professor of Music
Nicholas Roseth, Visiting Assistant Professor of Music
Sezi Seskir, Assistant Professor
Bonnie Smith, Academic Assistant
Marcus Smolensky, Dr.
Beth Willer, Assistant Professor, Music

Office of Sponsored Projects
Robert Gutierrez, Executive Director
Rhonda Newton, Grants Coordinator

Parents Fund and Family Programs
Amy Baker, Program Director, Communications

Physics and Astronomy
Katelyn Allers, Prof

Political Science
Courtney Burns, Assistant Professor
Amy McCready, Associate Professor

President’s Office
John Bravman, President
Carol Kennedy, Executive Director – Office of the President & University Secretary

Prospect Research & Management
Michelle Imm, Asst Dir

Provost’s Office
Sue Conway, Executive Assistant to the Provost
Gretchen Fegley, Graduate Studies & Summer Session
Heather Fowler, Director, Office of Accessibility Resources
Jenn Holdren, Office Assistant
Robert Midkiff, Vice Provost
Karen Morin, Associate Provost, Professor of Geography
Kristen Rarig, Office of Accessibility Resources
Amie Reif, Office Assistant
Marlene Wertz, OAR Coordinator
Nikki Young, Interim Associate Provost for Diversity, Equity, and Inclusion

Psychology
Jess Hom, Miss
William Horton, Visiting Assistant Professor
Jasmine Mena, Assistant Professor
Kevin Myers, Professor

Public Safety
Steve Barilar, Chief
Selena Blue, Manager of Communications & Security Tech.
Brenda Housner, Office Assistant/Budget Coordinator

Publications, Print & Mail
Edye Newman, Office Assistant
Kristi Steinbacher, Publications Technician

Registrar’s Office
Jennifer Borch, Transcript Coordinator
Tim Kracker, Associate Registrar
Sarah Paris, Transfer Records Coordinator

Religion
John Penniman, Assistant Professor
Carol Wayne White, Professor

Residential College Program
Megan Adams, Operations Specialist
Kelly Finley, Program Director

Samek Art Museum
Richard Rinehart, Director

SBDC Administrative Program
Steven Stumbris, Director

Sociology & Anthropology
Deborah Abowitz, Professor
Karen Altendorf, VAP
Clare Sammells, Assoc. Prof. of Anthropology

Spanish Department
Jose Figueroa, Lecturer of Spanish
E Guerrero, Professor
Julie Guinn-Bailey, Academic Asst. Spanish/East Asian Studies
Collin McKinney, Associate Professor

Stadler Center for Poetry
Andrew Ciotola, Program Mangaer

Stewardship and Donor Relations
Rhonda Miller, Director of Stewardship & Donor Relations

Student Mail Services
Mindy Yost, Mail Services Assistant

Study of Race, Ethnicity & Gender
Martha Shaunessy, Academic Assistant

Teaching & Learning Center
Katie Daly, Assistant Director Student Learning Support

Theatre & Dance
Paula Davis, Associate Professor
Bob Gainer, Professor Emeritus
Mark Hutchinson, Technical Director for Theatre and Dance
Kelly Knox, Associate Professor
Dustyn Martincich, Associate Professor of Theatre and Dance
Bryan M. Vandevender, Assistant Professor of Theatre
F. ELAINE WILLIAMS, SCENOGRAPHER

VP Advancement
Kathleen Graham, Associate Vice President
Lucille Tarin, Executive Director, Advancement Strategy Integration

VP for Enrollment Management
Holly Gauger, Administrative Assist

Weis Center
Kathryn Maguet, Executive Director
Rachel Martine, Artist Liaison

Women & Gender Studies
Jenna Christian, Visiting Assistant Professor
Coralynn Davis, Professor of Women’s and Gender Studies; Faculty Director for Academic Civic Engagement
Erica Delsandro, Assistant Professor
Susan Reed, Ms.

Women’s Resource Center
Kelsey Hicks, Director

Writing Center
Margaret Cronin, Writing and Teaching Consultant
Loren Gustafson, Writing and Teaching Consultant
Sabrina Kirby, Writing and Teaching Consultant

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 376 times, 1 visits today)